Airsoftmania – airsoft a vše kolem něj

Airsoftmania – airsoft a vše kolem něj

BLOWBACK

,Blow-back“ je název z angličtiny pro simulaci reálného chování zbraně při výstřelu, tzn. pohyb závěru dozádu, ,,bolt-catch“ (zachycení závěru při poslední vystřelené ráně ze zásobníku, aby uživatel poznal, že je čas přebít) a zpětný ráz (není nějak výrazně silný s výjimkou ,,Hard-kickblow-back verzí, ale dodává uživateli příjemný pocit při střelbě) .

Pár vysvětlivek –

  • GBB = zbraň s plynovým blowbackem a pohonem (Gas Blow Back )
  • GNB = zbraň bez blowbacku ale s plynovým pohonem (Gas None Blowback)

Rizika a nevýhody blow-backu je samozdřejmě namáhání kontaktních dílu, je třeba zbraň mazat a čistit, aby nedošlo k zblokování pohybu závěru.

Nutno zmínit, že v poslední době se začali objevovat na trhu zbraně APS s EBB (počeštěně elektrický blow-back), který je silně odsuzován pokročilými airsofťáky. Zbraňe jsou totiž nekompatibilní co se týče vnitřností a dokonce i těla, kdy tělo od APS nepasuje na standartní mechaboxy. Dále si EBB bere větší množství proudu, takže se snižuje výdrž baterie, také motorek v základní výbavě mechaboxu nestačí na normální provoz, je s ním sice možné střílet, ale kadence je otřesná a určitě by mohly nastat problémy se zahříváním kabeláže ( kterou by bylo určitě vhodně vyměnit, jako u všech čínských zbraní ). Takže ve shrnutí, APS zbraně lákají možná cenou, ale rozhodně né kvalitou a blow-back který nabízejí rozhodně není nic, co by právě mezeru, kterou tvoří nekompabilita dílů a nutnost “upgradu” ( což v podstatě není ani upgrade protože zbraň nefunguje jak se asi očekávalo na původní sestavě ), vyplňovalo aby se koupě těchto zbraní vyplatila. Mnoho nováčků dělá právě tuto chybu, protože vidí blow-back a vidí na první pohled velmi pěknou zbraň za nevelký peníz.

APS zbraňe a jejich EBB

Klasický plynový blow-back

Nedoporučuji zbraň z blowbackem,  protože často se stává, že cca. po roce používání odejde píst.Další nevýhoda blowbacku u el. zbraní je, že “žere” baterku.Pokud máte zbraň s blowbackem, doporučuji si ho nechat vyndat.